top of page

                               02. Природа на Европа. Релеф

 

1.Формиране на релефа.

             Континентът Европа е част от Евроазиатската литосферна плоча. Най-стари по произход са североизточните му части. Земната кора в тях е стабилна, липсват вулкани, а земетресенията са рядко явление. По-късно вътрешните земни процеси създават планинските вериги в северната и източната част на континента. Това са Скандинавските планини и Урал. Най-млади по произход са планините в южните части на континента (Алпите, Пиренеите, Карпатите и др.), които са част от Алпо-Хималайския планински пояс. Те се образували в резултат от сблъсъка между Евроазиатската и Африканската плоча. Тук земната кора е нестабилна, има действащи вулкани, а земетресенията са често явление. За формирането на съвремения облик на релефа допринесли и външните процеси. В миналото северната половина на континента и високите планини били покрити с ледници. В равнинните части от континенталния ледник били отложени морени под формата на хълмове. Пониженията между тях били запълнени от топящите се води на ледника. Така се образували ледниковите езера. Във високите части на планините ледниците създали циркуси и ледникови долини. Така постепенно се оформил съвременният релеф на континента.

2.Главни черти на релефа.

              По средна надморска височина на релефа (320m) Европа е по-висока само от Австралия. Най-висок е връх Монблан (4807m) в Алпите. Най-ниската точка в континента се намира в  Прикаспийската низина (-28m). Равнините и низините в континента заемат най-голяма площ в източната му част. Релефът в западната му част е предимно хълмисто-равнинен. В средните и южните части на континента се издигат различни по височини планини. Между тях са разположени низини, котловини и дълбоко всечени долини. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.Подялба на континента според релефа.

                 Според особеностите на релефа континентът се поделя на пет части. 

           Северна Европа. 

           Тя обхваща Скандинавския полуостров, архипелазите около него и остров Исландия. В западната част на полуострова се издигат средновисоките Скандинавски планини. В тях и днес има ледници. В миналото те се спускали към океана и оформили стръмните и силно разчленени от фиорди брегове. Източната част на полуострова е заета от Финландска равнина, която е осеяна с хиляди езера. Остров Исландия е изградена предимно от вулкански скали. В него има действащи вулкани и гейзери. 

          Източна Европа. 

          Тя включва Източноевропейската (Руската) равнина и планината Урал. Северната част на равнината е ниска и заблатена. Средната част е по-висока, с множество хълмове и възвишения. Южната и част е заета от Прикаспийската низина. Тя представлява депресия, която и днес продължава да потъва. Планината Урал е средновисока. По-издигната е северната и част, в която има неголеми ледници. На юг планината е ниска и леснопроходима.

        Централна (Средна) Европа.

           Релефът и е разнобразен. На север се простира Средноевропейската равнина. Построени са диги, които предпазват земите от заливане с морските води. Пресушените части са по-ниски от морското равнище и се наричат полдери. Те са стопански добре усвоени. Южно от равнината се намират Средноевропейските планини. Високите им части рядко нахвърлят 1000m. На юг от тях се издигат величествените Алпи. Билата на планината са тесни, остри и назъбени. Покрити са с вечен сняг и лед. Под тях са образувани дълбоки циркуси и коритовидни ледникови долини. Този тип релеф е известен като алпийски. На изток от Алпите се простират Карпатите. Най-високите им части също имат алпийски релеф. На запад и юг от Карпатите се намират Среднодунавската и Долнудунавската равнина. Те са покрити с речни наноси, върху които са образувани продородни почви. 

        Западна Европа.

           Тя се състои от две части - континентална и островна. Континенталната част е представена от средновисоки планини и хълмисти земи. По Атлантическото крайбрежие релефът е низинен и заблатен. Островната част включва Британските острови и няколко по-малки островни групи. Планински релеф има северната част на най-големия британски остров - Англия. В южната му част релефът е равнинно-хълмист.

         Южна Европа.

           Тя обхваща Пиринейския, Апенинския и Балканския полуостров. В тях преобладава планинският релеф. В централната част на Пиринейския полуостров се намира обширно плато, наречено Месета. На север от него се издигат Пиренеите. Планината има алпийски тип релеф и е труднопроходима.Почти по цялата дължина на Апенинския полуостров се издигат средновисоките планини Апенини. В тях се намира вулканът Везувий. В остров Сицилия се издига най-високият действащ вулкан в Европа - Етна (3263m). Между Апенините и Алпите е разположена Паданската низина. Релефът на Балканския полуостров е разнообразен. В него се издигат различни по височина планини, между които са разположени равнини, низини и котловини. Многобройните крайбрежни острови са част от потънала суша. 

          

Финландска равнина

Алпите. Връх Монблан

Урал

bottom of page